Rasti i Çuditshëm i Dr. Jekyll dhe z. Hyde, Robert Louis Stevenson
sq
Robert Louis Stevenson

Rasti i Çuditshëm i Dr. Jekyll dhe z. Hyde

92 štampane stranice
Një avokat në Londër me emrin Gabriel John Utterson heton ndodhi të çuditshme mes mikut të tij të vjetër, Dr Henry Jekyll dhe Edward Hyde.
Kur do të kthehesha nga këto ekskursione, shpesh u zhytën në një lloj çudi në shthurjen time të përhershme. Kjo e njohur që e thirra nga shpirti im dhe u dërgova vetëm për të bërë kënaqësinë e tij, ishte një qenie e natyrshme keqdashëse dhe e keqe; çdo veprim dhe mendim i tij përqendruar tek vetja; kënaqësi të pijshëm me aviditet zjarri nga çdo shkallë torture në tjetrën; i pamëshirshëm si një njeri prej guri Henry Jekyll qëndronte disa herë i shqetësuar përpara akteve të Edward Hyde; por situata ishte ndryshe nga ligjet e zakonshme dhe në mënyrë të fshehtë e lehtësoi kapjen e ndërgjegjes. Në fund të fundit, ishte Hyde dhe vetëm Hyde, ajo ishte fajtore. Jekyll nuk ishte më keq; ai u zgjua përsëri në cilësitë e tij të mira dukshëm të paepur; ai madje do të nxitonte, aty ku ishte e mundur, të prishte të keqen e bërë nga Hyde.Dhe kështu ndërgjegjja e tij dremiste.
Da biste čitali ovu knjigu otpremite EPUB ili FB2 datoteku na Bookmate. Kako da otpremim knjigu?
Pretraži na Googleu
Utisak
Dodaj na policu
0Čitalaca
0Polica za knjige
0Utisaka
0Citata

Utisci

👍
👎
💧
🐼
💤
💩
💀
🙈
🔮
💡
🎯
💞
🌴
🚀
😄

Kako vam se svidela knjiga?

Prijavite se ili se registrujte
fb2epub
Prevucite i otpustite datoteke (ne više od 5 odjednom)